Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční poradenství - nezbytná pomoc nebo zlo?

12. 05. 2012 14:38:35
Česká republika leží, jak se říká, v "srdci Evropy". Považujeme se za západní společnost, používáme s nimi společné termíny jako demokracie či kapitalismus a dokonce nás nedávno začali přirovnávat k Švýcarsku. Přesto jsou mezi námi a západním světem stále velké rozdíly a jedním z nich je přístup k finančnímu poradenství a financím obecně. Proč je na západě finanční poradenství jeden z nejprestižnějších oborů, ve kterém může člověk pracovat, zatímco u nás je to pro spoustu lidí téměř nadávka? Proč jsou finanční poradci na západě vysoce uznávaní, zatímco český finanční poradce se musí za svou profesi pomalu stydět? Tyto otázky mi stále dokola vrtají hlavou.

Je velmi těžké zůstat nestranný, když člověk poznal svět finančního poradenství do hloubky, hluboko pod povrch, kam se většina lidí v ČR nikdy nedostane, přesto se zde pokusím uvést několik pohledů na problematiku finančního poradenství, oproštěnou od osobních zkušeností a hlubších finančních znalostí.

Stanovme si nejprve pár základních předpokladů této úvahy. Vzhledem k tomu, že chci hodnotit pouze finanční poradenství jako službu, stanovme si, že finanční poradce je člověk zcela poctivý, dělá svou práci jak nejlépe umí a ve prospěch klienta. Dále si stanovme, že finanční poradce má odborné vzdělání, přehled a přístup k informacím, pro běžného člověka nedostupným. Abychom mohli říci, zda je existence finanční poradenství správná či nikoli, je potřeba si zodpovědět minimálně následující 3 otázky:

1) Jsme schopní umět vše a všemu rozumět?

2) Jsou finance složité?

3) Jsou finance důležité?

Pro odpověď na první otázku se pojďme vrátit za pravdou do pravěku, na samý počátek lidstva. Odedávna fungovala a dodnes funguje v přírodě a celém našem světě dělba práce. Můžeme ji sledovat u lidí, zvířat, u jakékoli formy života. Již od počátku jsme se rozdělili na muže, jenž "loví a chrání svou skupinu", a ženy, které "zajišťují potravu a pečují o potomstvo". Dodnes to platí, i když samozřejmě v mnoha kulturách již ne tak doslova. Stejný princip můžeme vidět všude v přírodě. Každý živočich, samec a samička mají odlišnou roli a vzájemně se doplňují. A pojďme ještě hlouběji. Každá buňka ve vašem tělě má svou funkci a roli, každá molekula má svůj význam a společně tvoří harmonicky fungující systém - vaše tělo. Pokud si uvědomíme tuto skutečnost, že dělba práce existuje na buněčné i nižší úrovni, pak si uvědomíme, že už to neplatí jen pro člověka a živočichy, ale pro vše co existuje a co známe.

Nyní tedy můžeme připustit, že v našem světě existuje a vždy existovala specializace. Každý jsme v něčem dobrý, každý jsme pro něco určený, žadní dva lidé nejsou stejní. Připomeňme si písničku z jedné z nejznámějších českých pohádek Císařův pekař a Pekařův císař s Janem Werichem v hlavní roli - "Ten umí to a ten zas tohle", kde se zpívá o každém z nás, jako o specialistovi pro určitou oblast či odvětví. To je skutečnost. Každý den děláme to, co nám jde nejlépe a co si nejsme schopní vytvořit či zajistit sami. K zajištění ostatních potřebných věcí využíváme někoho jiného, kdo se na to specializuje (obchod, právník, doktor, zubař, atd.) Dokážete si představit, že si sami vrtáte zub, když vás bolí? Že se obhajujete u soudu při dnešním právním systému a nepřehledných zákoných odstavcích, ve kterých se často nevyznají ani právníci? Nebo dokonce, že sami sebe operujete? Těžko, já si upřímně nedovedu představit ani to, že si postavím dům, protože manuální práce nikdy nebyla mou chloubou a dům by mi nejspíš spadl na hlavu. Odpověď na první otázku je tedy "NE"!

Nyní k financím. Od pradávna známe směnný obchod. Postupem času jsme ho ovšem vylepšili, zdokonalili a propracovali takovým způsobem, že dnes v době měn, papírků, které nazýváme peníze, a informačních technologií máme obrovské množství možností jak s penězi (financemi) zacházet. Žijeme v době silné globalizace a vše na světě je významně propojeno, zvlášť ekonomický a finanční svět, který má stejná či velmi podobná pravidla ať se vydáte kamkoli. Toto propojení vytváří z financí jeden z nejsložitějších oborů vůbec. Běžně dnes najdeme obory financí na vysokých školách v ČR i v Evropě, stovky lidí se financemi zabývají 24h denně, téměř celý život. Jejich znalosti jsou enormní, a přesto vám řeknou, že financím rozumí jen velmi málo. Když tito lidé, kteří znalostmi převyšují mnohonásobně běžného člověka tvrdí, že financím nerozumí nebo jen velmi málo, jak na tom tedy je obyčejný člověk, který má vlastní specializaci? Z tohoto důvodu jsem přesvědčen, že finance jsou složité a je nutné k nim přistupovat stejně jako k jiným odvětvím, na které se lidé specializují.

Pro odpověď na třetí otázku nemusíme chodit příliš daleko. Je v každém z nás a každý si ji musí zodpovědět sám. Položte si tedy otázku, hrajou ve vašem životě peníze či finance, jak chcete, důležitou roli?

Vraťme se k finančnímu poradenství. Je tedy důležité? Můžete mi namítnout, že u každého člověka to je jiné, jsou lidé, kteří mají širší rozhled, jsou inteligentnější nebo prostě financím rozumnějí lépe než jiní a naopak, a budete mít naprostou pravdu. Pokud ovšem vezmeme v potaz předpoklady této úvahy, pak si dovolím tvrdit, že finananční poradenství je nejen důležité, ale naprosto nezbytné pro každého člověka, který se financím nevěnuje 24h denně, a to bez ohledu na to, jaký je jeho příjem, protože na výši nezáleží.

Podělte se nyní o svůj názor, své znalosti a zkušenosti s finančním poradenstvím. Vyplňte anonymní průzkum, který bude použit výhradně k mé bakalářské práci na téma Vznik, vývoj a význam finančního poradenství. Chceme-li změnit, co se nám nelíbí, je potřeba vyslovit, co chceme! Podělte se a vypusťte svou vlaštovku k pozitivní změně, která ovlivní nejen váš život, ale i životy vašich blízkých a dalších generací.

Autor: Ivo Bečvář | sobota 12.5.2012 14:38 | karma článku: 7.06 | přečteno: 994x

Další články blogera

Ivo Bečvář

Populismus sem, populismus tam, populismus, kam se podívám

Slovo populismus a označení lidí za populisty v poslední době používá kdekdo. Doslova se s tímto, pro mnohé hanlivým výrazem, roztrhl pytel. Ale používáme ho vhodně?

5.12.2016 v 8:53 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 501 | Diskuse

Ivo Bečvář

10 finančních tipů pro každého (2. část)

V pokračování článku 10 finančních tipů pro každého (1. část) Vám během 3 minut čtení přináším dalších 5 praktických tipů, jak dostat Vaši finanční bilanci domácnosti do černých (kladných) čísel.

3.12.2015 v 8:03 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 641 | Diskuse

Ivo Bečvář

10 finančních tipů pro každého (1. část)

Nevycházíte s penězi? Nejste schopní nic ušetřit, či chcete jen efektivněji hospodařit? Věnujte 3 minuty prvním 5 tipům, které Vám pomohou zalepit nejčastější finanční díry a taky Vám poradí, kde vzít peníze navíc.

1.12.2015 v 8:01 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 643 | Diskuse

Ivo Bečvář

3 paradoxy víry

Tento článek byl napsán v reakci na teroristický útok v pátek 13. 11. 2015 v Paříži. Aniž bych chtěl jakkoli zlehčovat současnou složitou situaci, rád bych se tímto článkem vrátil do historie a hledal v ní moudrost a ponaučení.

14.11.2015 v 17:35 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 450 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 271 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 553 | Diskuse

Karel Stryczek

Investice jednotlivců. Selský rozum, matematika, disciplína, riziko, nervy.

Přátelé se mě ptají, zda moji kamarádi Američani obchodují na Wall Streetu. Ano, mají obvykle dlouhodobé individuální spoření na důchod a to se bez možnosti smysluplně investovat neobejde. Schraňovat 40 let hotovost je nesmysl.

18.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 290 | Diskuse

Lukáš Klouček

Warren Buffett je jen jeden

Mnoho renomovanych, uhlazene mluvicich, erudovane vystupujicich investicnich poradcu, kteri jsou povazovani za odborniky na slovo vzate, nechape elementarni princip veci, o kterych mluvi. Tak to v dnesnim svete chodi. Bohuzel.

17.10.2017 v 12:59 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 185 | Diskuse

Ján Guttek

5 důvodů proč bychom měli přijmout euro

Češi jsou tradičně odmítaví k myšlence přijetí eura. Bohužel ani politici, kteří přijetí eura obhajují, nejsou schopni veřejnosti dostatečně vysvětlit, proč bychom měli usilovat být součástí eurozóny.

17.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 5430 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 770

Ivo Bečvář - podnikatel, kouč/konzultant a €FA™.

 

Naplňuji lidem touhu žít kvalitní život. Jsem Vaším mostem k řešení. Zda přejdete už je na Vás!

Pro více informací o mně navštivte můj web.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.