Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní rozpočet 2015 aneb Choré myšlení vlády

23. 12. 2014 20:00:00
V roce 2015 vláda očekává růst ekonomiky o 2,5 %, přesto navyšuje výdaje i celkový deficit. Navíc si dovoluje tvrdit, že se jedná o růstový rozpočet, ale kam až chceme růst? Do nebe? A je opravdu rozpočet růstový? Zde je několik důvodů, proč jsem přesvědčený, že celý rozpočet vychází z chorých předpokladů a úvah vlády v čele s premiérem Sobotkou.

Růst HDP, ať to stojí, co to stojí

První z tristních omylů našich představitelů, a především pana premiéra Sobotky, spočívá v božském uctívání ekonomického ukazatele HDP. Jak pan premiér ukázal v jednom z nedávných televizních rozhovorů, ve kterém obhajoval schválený rozpočet na rok 2015, jeho ekonomické znalosti začínají a končí vzorečkem:

HDP = C + I + G + NX,

tedy výdajovou metodou výpočtu HDP (kde (C) jsou výdaje domácností na spotřebu, (I) představuje soukromé hrubé domácí investice, (G) jsou výdaje státu na nákup výrobků a služeb a (NX) představuje čistý export), a tím, že je dobré, aby ukazatel HDP vykazoval růstový charakter.

Jenže růstu HDP můžeme docílit dvěma způsoby. V prvním se budeme zaměřovat na větší prosperitu firem, růst životní úrovně domácností a celkový blahobyt společnosti. V tom druhém nám půjde pouze o růst jednoho čísla. Velice snadno zjistíme, že přístup vlády spočívá v druhém ze zmíněných způsobů.

Hlavní problém tohoto uvažování spočívá v tom, že HDP se dá snadno zkreslit (např. předraženou státní zakázkou na IT výbavu pro ministerstvo, která je zcela zbytečná) a uměle navýšit (např. vytvořením pracovního místa, které nepřináší žádnou přidanou hodnotu). Navíc HDP nijak nereflektuje zadlužení domácností, firem ani státu. Přitom úvěrová inflace (rostoucí zadlužení) umí být snadným pomocníkem k rostoucímu HDP, čímž se dostávám k dalšímu z omylů vlády.

Růst na dluh

Vláda je posedlá růstem. Když je naše ekonomika v recesi (poklesu), držíme se Keynesiánské teorie a investujeme do růstu na dluh. Jenže to samé děláme i v době, kdy naše ekonomika roste - viz očekávání vlády a ČNB na rok 2015. Připadá Vám to podivné? Ovšem, přece žádná domácnost se nemůže donekonečna víc a víc zadlužovat, protože dříve nebo později ji její závazky přerostou přes hlavu a skončí to osobním bankrotem. Stejně tak žádná firma nemůže donekonečna hospodařit se ztrátou.

Problém je v tom, že pro nás žádný růst není dostatečně velký. Musíme si uvědomit, že Česká republika není asijským tygrem, ekonomikou, která bude růst o dvojciferná čísla ročně. Navíc, pokud nechceme inflaci v řádu několika procent ročně, i ekonomický růst se musí spíše držet v rozumných, avšak dlouhodobě udržitelných mezích.

V dobách jako je tato, kdy naše ekonomika roste přirozeně, je mnohem více zapotřebí zaměřit se na zdravý ekonomický růst. Ten dosáhneme pouze budováním dlouhodobých hodnot (tj. rozvojem smysluplného podnikání, vytvářením aktiv na úrovni domácností a firem, a především zodpovědným hospodařením v době přebytku a pokušení, namísto hýřivosti a nezodpovědnosti).

Tak jako je pro vyrovnaný rozpočet důležité hlídat si své výdaje a pečlivě uvážit, co je důležité a co není, tak by stát měl v těchto dobách věnovat energii důkladnému prověření vlastních fixních nákladů a snaze o redukci a zefektivnění chodu státní správy.

Spotřebou k prosperitě

Třetím omylem je myšlenka, že společnost se posouvá na základě vyšší spotřeby. Za čtyři a půl roku práce s osobními financemi lidí jsem se ještě nesetkal s rodinou, která by zbohatla skrze utrácení a rozhazování za pasiva. Krátkodobě si tím sice zvýší životní úroveň, ale dlouhodobě zůstává chudá. Naopak bohatství se rodí z peněz, které neutratíme, což je myšlenka, která spatřila světlo světa již před lety z úst povolaného člověka. Cituji:

„Bohatým se člověk nestává tím, co vydělá, ale tím, co neutratí.“ (Henry Ford)

Úvaha vlády, že navýšením mezd státních zaměstnanců a vytvořením nových 3 tisíc úředních pracovních míst podpoří spotřebu domácností, mi připadá velmi naivní. Samozřejmě nepopírám, že se tyto kroky mohou promítnout v růstu ukazatele HDP, ale bojím se, že půjde právě jen a pouze o umělé, a tudíž dočasné navýšení, které nebude mít trvalý charakter. Asi jako kdybyste se rozjížděli v autě a nezařadili vyšší rychlost. Pokud chcete udržet rychlost, nesmíte dát nohu z plynu a spotřeba nafty/benzinu Vašeho auto bude ohromná.

Navíc vláda a ostatní představitelé zapomínají na tzv. opportunity costs (náklady ušlé příležitosti). Aby mohl stát navyšovat výdaje a investice za účelem podpory ekonomického růstu, musí tyto peníze nejprve vzít daňovým poplatníkům a firmám skrze daňové a jiné odvody. Můžeme s jistotou tvrdit, že by je tyto subjekty nedokázaly vynaložit efektivněji? Můžeme s jistotou tvrdit, že by vlastním nakládáním s těmito prostředky, investicemi a rozvojem svého podnikání nezpůsobili rychlejší ekonomický růst, než jaký způsobí investiční pobídky státu?

Já si to nemyslím...

Autor: Ivo Bečvář | úterý 23.12.2014 20:00 | karma článku: 22.01 | přečteno: 888x

Další články blogera

Ivo Bečvář

Populismus sem, populismus tam, populismus, kam se podívám

Slovo populismus a označení lidí za populisty v poslední době používá kdekdo. Doslova se s tímto, pro mnohé hanlivým výrazem, roztrhl pytel. Ale používáme ho vhodně?

5.12.2016 v 8:53 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 501 | Diskuse

Ivo Bečvář

10 finančních tipů pro každého (2. část)

V pokračování článku 10 finančních tipů pro každého (1. část) Vám během 3 minut čtení přináším dalších 5 praktických tipů, jak dostat Vaši finanční bilanci domácnosti do černých (kladných) čísel.

3.12.2015 v 8:03 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 641 | Diskuse

Ivo Bečvář

10 finančních tipů pro každého (1. část)

Nevycházíte s penězi? Nejste schopní nic ušetřit, či chcete jen efektivněji hospodařit? Věnujte 3 minuty prvním 5 tipům, které Vám pomohou zalepit nejčastější finanční díry a taky Vám poradí, kde vzít peníze navíc.

1.12.2015 v 8:01 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 643 | Diskuse

Ivo Bečvář

3 paradoxy víry

Tento článek byl napsán v reakci na teroristický útok v pátek 13. 11. 2015 v Paříži. Aniž bych chtěl jakkoli zlehčovat současnou složitou situaci, rád bych se tímto článkem vrátil do historie a hledal v ní moudrost a ponaučení.

14.11.2015 v 17:35 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 450 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 271 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 553 | Diskuse

Karel Stryczek

Investice jednotlivců. Selský rozum, matematika, disciplína, riziko, nervy.

Přátelé se mě ptají, zda moji kamarádi Američani obchodují na Wall Streetu. Ano, mají obvykle dlouhodobé individuální spoření na důchod a to se bez možnosti smysluplně investovat neobejde. Schraňovat 40 let hotovost je nesmysl.

18.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 290 | Diskuse

Lukáš Klouček

Warren Buffett je jen jeden

Mnoho renomovanych, uhlazene mluvicich, erudovane vystupujicich investicnich poradcu, kteri jsou povazovani za odborniky na slovo vzate, nechape elementarni princip veci, o kterych mluvi. Tak to v dnesnim svete chodi. Bohuzel.

17.10.2017 v 12:59 | Karma článku: 7.33 | Přečteno: 185 | Diskuse

Ján Guttek

5 důvodů proč bychom měli přijmout euro

Češi jsou tradičně odmítaví k myšlence přijetí eura. Bohužel ani politici, kteří přijetí eura obhajují, nejsou schopni veřejnosti dostatečně vysvětlit, proč bychom měli usilovat být součástí eurozóny.

17.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 30.68 | Přečteno: 5430 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 770

Ivo Bečvář - podnikatel, kouč/konzultant a €FA™.

 

Naplňuji lidem touhu žít kvalitní život. Jsem Vaším mostem k řešení. Zda přejdete už je na Vás!

Pro více informací o mně navštivte můj web.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.